Maaseutupalvelut

Liedon maaseutupalvelut vastaa 11 kunnan alueella maaseutuhallinnon tehtävien hoitamisesta ( Aura, Koski Tl, Lieto, Marttila, Masku, Mynämäki, Naantali, Nousiainen, Raisio, Rusko ja Turku).

Toimipisteemme ovat Liedossa, Koskella ja Nousiaisissa sekä Ruskolla ajanvarauksella.

Viranomaistehtävät

  • tukihallinnon asiakaspalvelu
  • sähköisen asioinnin tekninen apu (Vipu-palvelu ja Eläintenpitäjärekisteri)
  • maataloustukien käsittely ja myöntö
  • erilaiset katselmukset (hirvi-, petoeläin- ja hukkakaurakatselmukset)
  • vaadittavien viranomaislausuntojen antaminen pyynnöstä muille viranomaisille ja viljelijöille
  • kaikki muut kunnan maaseutuelinkeinoviranomaiselle lakisääteisesti määrätyt tehtävät
  • eläintenpitäjärekisterin ylläpito (pitopaikat ja eläintenpitäjät)

Palvelemme

Teemme tällä hetkellä pääasiassa etätyötä. Sovi tapaaminen ennen käyntiä. Palvelemme joustavasti.

Meidät tavoittaa hyvin myös sähköpostilla.

Liedon maaseutupalvelut on myös osa valtakunnallista Välitä viljelijästä -verkostoa. Verkoston tavoitteena on liittää viljelijöiden sidosryhmät ja muut viljelijöiden kanssa työskentelevät tahot verkostoon, ja tätä kautta huolehtia yhdessä viljelijöiden hyvinvoinnista.

Valita viljelijasta verkoston logo

Löydät meidät myös somesta:

Liedon maaseutupalvelut, PL 24, 21421 LIETO

Lomakkeiden ja liitteiden palautus sähköpostilla tai postissa:
maaseututoimi@lieto.fi

Liedon toimipiste

Liedon kunnantalo, Kirkkotie 13
Postiosoite: Liedon maaseutupalvelut, PL 24, 21421 Lieto

Vastuualue Naantali, Raisio ja Turku:

Maaseutuasiamies
Lehtimaa Anri
0400537970
anri.lehtimaa@lieto.fi

Vastuualue Aura ja Lieto:

Vs. maaseutupäällikkö
Nummila Ulla
0505410405
ulla.nummila@lieto.fi

Vastuualue Marttila:

Maaseutuasiamies
Peltola Jarmo
0504523876
jarmo.peltola@lieto.fi

Vastuualue Rusko:

työssä ti-to

Maaseutuasiamies
Pohjanpalo Nina
0503150320
nina.pohjanpalo@lieto.fi

Vastuualue Masku ja Nousiainen:

Maaseutuasiamies
Huovila Tuulia
0404802146
tuulia.huovila@lieto.fi

Nousiaisten toimipiste

Nousiaisten toimisto, Moisiontie 19
Postiosoite: Moisiontie 19, 21270 Nousiainen

Vastuualue Masku ja Nousiainen:

Maaseutuasiamies
Huovila Tuulia
0404802146
tuulia.huovila@lieto.fi

Vastuualue Mynämäki:

Maaseutuasiamies
Mikola Anne
0504355683
anne.mikola@lieto.fi

Kosken Tl toimipiste

Kosken Tl toimisto, Härkätie 5
Postiosoite: Kosken Tl kunta, Härkätie 5, 31500 Koski Tl

Vastuualue Koski Tl:

Maaseutuasiamies
Lehtisaari Into
0504354993
into.lehtisaari@lieto.fi

Rusko, vastaanotto sopimuksesta

Ruskon kunnantalo, Vanhatie 5 (vain sopimuksesta)