Pahkamäen koulu


Pahkamäen koulu on Liedon asemanseudulla luonnonkauniin Nautelankosken läheisyydessä toimiva noin 150 oppilaan 1- 6 luokkien alakoulu.

Ajankohtaista:
– Lukukausi päättyy 1.6.2024 kevätjuhlaan klo 8.00.

Pahkamäen koulussa annetaan opetusta seitsemässä yleisopetuksen ryhmässä. Koulussamme on opetusluokkia kahdessa eri rakennuksessa, lisäksi käytössämme on oma liikuntasali.

Koulumme toiminta-ajatuksena on

• Tarjota oppilaillemme turvallinen ja viihtyisä oppimisympäristö, kasvattaa heistä yhdessä kotien kanssa muiden ihmisten seurassa luontevasti toimeen tulevia hyvin käyttäytyviä ihmisiä.
• Opettaa oppilaillemme vaadittavat perustiedot ja –taidot vuosiluokalta toiselle siirtymiseen, herättää oppilaissamme tiedonhalu ja myönteisyys koulunkäyntiä kohtaan.
• Tukea oppilaittemme itsetunnon kehittymistä myönteisten elämysten avulla, hyödyntää koulumme ainutlaatuista ympäristöä ja sen tarjoamia mahdollisuuksia.

Elämän ituja aseman kupeella

Koulunjohtaja
Nikander Maleena
050 5931704
maleena.nikander@lieto.fi

Pahkamäen koulu

Vanha Tampereentie 1605
21360 LIETO as.


Luokanopettaja
Ranta Anne-Mari
0503150337
anne-mari.ranta@edu.lieto.fi
Luokanopettaja
Viili Outi
0503150342
outi.viili@edu.lieto.fi
Luokanopettaja
Jäntti Nea
050 3150340
nea.jantti@lieto.fi
Luokanopettaja, varajohtaja
Sarèn Sanna
0503150440
sanna.saren@edu.lieto.fi
Luokanopettaja
Puistonen Kai
0401676906
kai.puistonen@edu.lieto.fi
Luokanopettaja
Reunamo Esa
0503150339
esa.reunamo@edu.lieto.fi
Erityisopettaja
Heikkinen Anna
0503150335
anna.heikkinen@lieto.fi
Koulunkäynnin ja iltapäiväkerhon ohjaaja
Häkkinen Laura
0504419807
laura.hakkinen@edu.lieto.fi
Koulunkäynnin ja iltapäiväkerhon ohjaaja
Kivari Tomi
0504419807
tomi.kivari@edu.lieto.fi
Kuraattori
Forsberg Päivi
0505761845
paivi.forsberg@varha.fi
Koulupsykologi
Leino Ronja
0503795319
ronja.leino@varha.fi
Koulunkäynnin ja iltapäiväkerhon ohjaaja
Lahtiranta Päivi
0504419807
paivi.lahtiranta@edu.lieto.fi
Luokanopettaja
Suominen Anton
04090692
anton.suominen@edu.lieto.fi

Siistijät
Nina Pirinen, siivous.pahkamaki@lieto.fi , 050 5780 465
Marjo Tuomola, siivous.pahkamaki@lieto.fi, 050 5780 465

Keittiöapulainen
Sanna Seppänen, keittio.pahkamaki@lieto.fi, 040 6520 467