Eläinlääkäripalvelut

Liedon ympäristöterveydenhuolto järjestää kunnan eläinlääkintähuollon palvelut Auran, Kaarinan, Kemiönsaaren, Kosken Tl, Marttilan, Liedon, Loimaan, Oripään, Paraisten, Pöytyän ja Sauvon kunnissa sekä Turun kaupungissa. Ensisijaisesti palvelua järjestetään tuotantoeläimille.

  • Kunnaneläinlääkärit tarjoavat eläinten terveyden- ja sairaudenhoitoa, neuvontaa ja hoitavat eläinsuojeluasioita sekä eläintautien torjuntaa.
  • Kunnaneläinlääkäri laskuttaa eläinlääkäriavusta ja todistuksesta eläimen omistajalta tai haltijalta palkkion kunnallisen eläinlääkäritaksan mukaisesti.

Eläinlääkäripäivystys

  • Eläinlääkäripäivystys toimii virka-ajan ulkopuolella vuorokauden ympäri arkisin ja viikonloppuisin. Eläinlääkäripäivystys on tarkoitettu vain kiireellistä eläinlääkäriapua tarvitseville potilaille. Päivystysaikana annetaan vain ensiapu-luontoista hoitoa.

Hyötyeläinpäivystys p. 0600 0 41451 (0,7 €/min+ ppm)

Puhelu ohjautuu numerovalikon kautta alueen päivystävälle eläinlääkärille.

  1. Kaarina, Kemiönsaari, Paimio, Parainen, Salo, Sauvo
  2. Aura, Koski TL, Lieto, Loimaa, Marttila, Oripää, Pöytyä,
  3. Raisio, Naantali, Rusko, Uusikaupunki, Kustavi, Laitila, Masku, Mynämäki, Nousiainen, Pyhäranta, Taivassalo ja Vehmaa

Päivystävät eläinlääkärit tekevät yhteistyötä keskenään, jolloin vapaana tai lähimpänä asiakasta oleva eläinlääkäri voi hoitaa potilaskäynnin.

Pieneläinpäivystys p. 0600 12 444

Eläinlääkäriasema Evidensia Vettori, Purokatu 3, Raisio

Kunnaneläinlääkäri Marttila, Koski Tl
Alanne Lotta
0500224377
lotta.alanne@lieto.fi
Kunnaneläinlääkäri Loimaa, Oripää
Brandys Risto
0400223272
risto.brandys@lieto.fi
Kunnaneläinlääkäri, Kemiönsaari
Hakala Minna
0500110660
minna.hakala@lieto.fi
Kunnaneläinlääkäri Paimio, Sauvo, Kaarina, Turku
Mäkelä Jouni
0500228095
jouni.makela@lieto.fi
Kunnaneläinlääkäri Pöytyä (Yläne)
Orava Tarja
0500227045
tarja.orava@lieto.fi
Kunnaneläinlääkäri Parainen
Pietilä Pauliina
0505962620
pauliina.pietila@lieto.fi
Kunnaneläinlääkäri Aura, Pöytyä
Savo Liisa
0505126027
liisa.savo@lieto.fi
Kunnaneläinlääkäri Lieto
Waltari Tuomo
0504434473
tuomo.waltari@lieto.fi