Lastensuojelu

Lastensuojelutyön tehtävänä on turvata lapsen oikeudet vaikuttamalla yleisiin kasvuoloihin, tukemalla vanhempia lasten kasvatuksessa sekä tarvittaessa tekemällä perhe- ja yksilökohtaista työtä.

Lastensuojeluasioita hoidetaan sosiaalipalveluissa lastensuojelun tiimissä, johon kuuluvat sosiaalityöntekijät, sosiaaliohjaajat, perheohjaaja, psykologi ja johtava sosiaalityöntekijä.

Lastensuojeluilmoituksia ja palvelutarpeen yhteydenottoja voi tehdä virka-aikana puhelinnumeroihin 044 058 0607 tai 050 524 3784.

Sosiaalityöntekijöiden puhelinaika ma – ti ja to – pe klo 12.00 – 13.00

Sosiaalityöntekijä
Lahti Susanne
040 193 5493
susanne.lahti@lieto.fi
Sosiaalityöntekijä
Petrelius Elina
040 183 3685
elina.petrelius@lieto.fi
Vt. sosiaalityöntekijä
Kouttinen Sonja
050 381 0504
sonja.kouttinen@lieto.fi
Vt. sosiaalityöntekijä
Mäkinen Päivi
040 182 6182
paivi.makinen@lieto.fi
Sosiaaliohjaaja
Rahkonen Kirsi
040 592 9954
kirsi.rahkonen@lieto.fi
Johtava sosiaalityöntekijä
Lehtovuori Emmi
040 121 7128
emmi.lehtovuori@lieto.fi
Perhe- ja sosiaalipalvelujohtaja
Laukamo Paula
050 431 6984
paula.laukamo@lieto.fi

Liitteet