Lastensuojelu

Lastensuojelutyön tehtävänä on turvata lapsen oikeudet vaikuttamalla yleisiin kasvuoloihin, tukemalla vanhempia lasten kasvatuksessa sekä tarvittaessa tekemällä perhe- ja yksilökohtaista työtä.

Lastensuojeluasioita hoidetaan sosiaalipalveluissa lastensuojelun tiimissä, johon kuuluvat sosiaalityöntekijät, sosiaaliohjaajat, perheohjaaja, psykologi ja johtava sosiaalityöntekijä.

Lastensuojeluilmoituksia ja palvelutarpeen yhteydenottoja voi tehdä virka-aikana puhelinnumeroihin 044 058 0607 tai 050 524 3784.

Sosiaalityöntekijöiden puhelinaika ma – ti ja to – pe klo 12.00 – 13.00

Vt. sosiaalityöntekijä
Hartikainen Virpi
0503810504
virpi.hartikainen@lieto.fi
Vs. sosiaalityöntekijä
Siviranta Vilma
0504139633
vilma.siviranta@lieto.fi
Vt. sosiaalityöntekijä
Autero Heidi
0503150390
heidi.autero@lieto.fi
Sosiaaliohjaaja
Rahkonen Kirsi
0405929954
kirsi.rahkonen@lieto.fi
Sosiaaliohjaaja
Vaara Hannele
0504657103
hannele.vaara@lieto.fi
Vt. sosiaaliohjaaja
Karkulahti Anne
0504300224
anne.karkulahti@lieto.fi
Perheohjaaja
Laivoniemi Terhi
0503626368
terhi.laivoniemi@lieto.fi
Psykologi
Nieminen Pauliina
0401826182
pauliina.nieminen@lieto.fi
Vs. johtava sosiaalityöntekijä
Lavonius Terhi
0401217128
terhi.lavonius@lieto.fi
Vs. perhe- ja sosiaalipalvelujohtaja
Laukamo Paula
0504316984
paula.laukamo@lieto.fi

Liitteet