Kasvomaskit ja koronapassit käyttöön

Koronatilanne Varsinais-Suomessa on yhä pahentunut. Tartunnat ja ilmaantuvuus ovat rajussa kasvussa. Epidemia kuormittaa erityisesti lapsiperheitä.
Liedon kunnassa suositellaan kasvomaskien käyttöä ja kannustetaan siihen Varsinais-Suomen koronakoordinaatioryhmän suositusten mukaisesti.
Yleisötilaisuuksissa noudatamme Lounais-Suomen AVI:n määräyksiä yleisötilaisuuksien ja yleisten kokousten järjestämisestä. Yli 50 henkilön yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset on kielletty sisätiloissa ilman koronapassin käyttöä. Määräys on voimassa 16.11. – 16.12.
Kasvomaskien ja koronapassin käyttö Liedon kunnassa
Liedon kunnan yleisohje
- maskia käytetään esim. kunnantalolla, kirjastossa, museoissa, kaupassa, apteekissa, tanssipaikoissa ja muissa vastaavissa paikoissa
- kuorotoiminnassa ja yhteislaulutilaisuuksissa on käytettävä maskia. Jos tilaisuuden tai kuoron koko ylittää 50 henkilöä, on käytettävä myös koronapassia
- tilojen ja pintojen puhdistusta tehostetaan
- tilaisuuksista, joihin edellytetään maskit ja koronapassi sekä esim. henkilötodistus informoidaan asiakkaita etukäteen
- ulko-ja sisätilaisuuksissa kannustetaan käyttämään edelleen riittävää etäisyyttä toiseen ihmiseen
Sisätilaisuudet ja tapahtumat
- kasvomaskeja käytetään kaikissa sisätilaisuuksissa
- alle 50 henkilön tilaisuudet ovat sallittuja hygieniaohjeistusta noudattaen, OKM:n ja THL:n suositus
- yli 50 henkilön tilaisuuksia voidaan järjestää ainoastaan käyttämällä koronapassia, AVI:n määräys 15.11.2021
Koulut
- edellä annettujen ohjeiden lisäksi maskeja käytetään 4 lk:sta alkaen
- koulujen koko henkilökunta käyttää maskia
- koululaiskuljetuksissa kaikki käyttävät maskia
- koulujen saleissa ja Lietohallin tapahtumissa noudatetaan em. sisätiloja koskevia ohjeita (esim. konsertit, juhlat, peuhulauantai jne.)
- esim. alle 12 vuotiaiden discoja tai muita vastaavia tapahtumia ei järjestetä
Varhaiskasvatus
- joulunajan päivystystä varaudutaan hajauttamaan useampaan kunnan päiväkotiin
- varhaiskasvatuksen henkilökunta käyttää maskia
Liikunta ja kuntosalit
- kuntosalin käyttäjiltä vaaditaan koronapassi ja henkilötodistus
- liikuntasalien osalta ks. kohta sisätilaisuudet ja tapahtumat sekä yleisohjeet
Hoivalaitokset ja sairaalaosastot
- vierailijat käyttävät aina maskia
- vähänkään sairaana ei vierailla läheisten luona
- ryhmätilaisuuksista ( esim. Lucian päivä, lauluryhmät) on sovittava aina etukäteen laitoksen/osaston esimiehen kanssa
Ohjeistusta päivitetään AVI:n antamien ohjeiden mukaisesti
Muut artikkelit